Lăzăroiu: La insistenţa lui Băsescu, familia lui Peter a primit despăgubire o sumă cu multe zerouri
Consilierul prezidenţial Sebastian Lăzăroiu susţine că familia lui Teo Peter nu a primit "despăgubire jignitoarea sumă de 8.000 de dolari", ci, la insistenţele şefului statului, i-a fost acordată "o sumă cu mai multe zerouri".
Lăzăroiu începe prin a critica afirmaţiile liderului PSD Victor Ponta. "Preluând minciunile de la televiziunea patronului care îl ţine în lanţ, la fel ca şi pe ceilalţi simbriaşi care îşi dau în petec în fiecare zi pe sticlă (mă refer la Antena 3, ca să nu fie nicio urmă de îndoială), domnul Victor Ponta le umflă într-o declaraţie politică demnă de un biet co-pilot: 'Băsescu ne-a vândut pe toţi americanilor'. N-a mai lăsat ruşilor nici măcar vreo 2-3 români de la PSD, înţeleg eu, din lamentaţiile pseudo-co-preşedintelui USL. În vreme ce Băsescu ne-a vândut americanilor, tăticul lui Micky Mao n-a mai lăsat nici măcar o picătură de petrol românilor. În vreme ce Băsescu ne-a vândut americanilor, şeful său din campania prezidenţială din 2009 zbura pe aripile Vîntului la Moscova, ca să îşi asigure succesul în alegeri", notează consilierul prezidenţial, într-o postare pe Madame Blogary.
Sebastian Lăzăroiu continuă explicând "cum stau lucrurile în cazul Teo Peter". " Accidentul lui Teo Peter şi extragerea din ţară a militarului diplomat american s-a petrecut în zilele în care Năstase îşi amenaja vila Lac pentru a se încorona preşedinte. N-a fost să fie! Cu preşedinţia. Că americanul, dus a fost. Preşedinte Traian Băsescu a preluat cazul şi a insistat pe lângă ambasada SUA ca făptaşul să fie judecat în România, chiar dacă ar fi făcut închisoare în SUA. Era vorba de a asigura un proces corect cu martori români, care n-ar fi putut ajunge peste Ocean", susţine consilierul prezidenţial.
El explică faptul că "opţiunea de judecată şi detenţie aparţinea oricum SUA, conform tratatelor internaţionale", astfel că "ceea ce încerca să negocieze preşedintele ţării era ca măcar judecata să fie făcută pe teritoriul României".
"La insistenţele preţedintelui Traian Băsescu, familia lui Teo Peter nu a primit despăgubire jignitoarea sumă de 8.000 de dolari, aşa cum intenţionau autorităţile americane să îi ofere, ci o sumă cu mai multe zerouri (preşedintele chiar i-a ironizat pe americani, spunând că, dacă sunt prea săraci, le dăm noi un milion de dolari să plătească despăgubiri familiei)", precizează Lăzăroiu.
Potrivit unor documente apărute în presă, atribuite Wikileaks, într-o telegramă din 2005 se precizează că Traian Băsescu ar fi promis ambasadorului american la Bucureşti că soldatul care l-a ucis într-un accident rutier pe Teo Peter va avea parte de un proces corect şi nu va fi închis în România.
Sursa: realitatea.net
Imagini:
Alte articole pe aceeaşi temă
- PSD si PDL raman in coalitie publicat în data de 03-08-2009
- PSD Cluj, pentru guvernare cu PD-L, dar fără UDMR publicat în data de 14-12-2008
- Elena Udrea: Boc, Blaga sau Stolojan în fruntea unui Guvern PD-L publicat în data de 19-10-2008
- Guvernarea PD-L şi PSD, aşteptată cu speranţă de UE publicat în data de 14-12-2008
- Cele mai multe Primarii castigate de PD-L publicat în data de 16-10-2008
Articol vizualizat de 638 ori
Înapoi
Gazeta întreabă
ALL MODELS - Simona
- Nume: Simona
- Anul naşterii: 1986
- Înălţime: 166 cm
- Greutate: 50 kg
- Bust/Talie/Şolduri: 86-64-90
Cu doar 4 RON pe lună (taxe de difuzare incluse) vei primi cele mai bune investigaţii jurnalistice chiar la tine acasa, în fiecare sâmbătă.













Comentarii